Panele fotowoltaiczne a śnieg i mróz – rozwiewamy wątpliwości

Tegoroczna zima skutecznie przypomniała, że w naszym kraju potrafi być naprawdę mroźna i obfitować w opady śniegu. Co to oznacza dla naszych instalacji fotowoltaicznych? Czy da się w takich warunkach produkować darmową energię ze słońca? Razem z ekspertami z firmy Vaillant w poniższym artykule odpowiadamy na te pytania.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • od czego zależy sprawność modułów fotowoltaicznych,
  • czy instalację fotowoltaiczną należy odśnieżać,
  • czy Twój system PV będzie generował prąd zimą.

Świadomość techniczna na temat technologii fotowoltaiki zdecydowanie wzrosła w naszym społeczeństwie w ciągu ostatnich kilku lat. Dzieje się tak za sprawą widocznego boomu, jaki przeżywa rynek domowych instalacji fotowoltaicznych. Nie jest on dziełem przypadku – rosnące ceny prądu oraz korzystne warunki dofinansowań odnawialnych źródeł energii (np. z programu Czyste Powietrze) przyczyniły się do gwałtownego wzrostu zainteresowania fotowoltaiką.

Pomimo dużej świadomości na temat tej technologii ciągle da się słyszeć głosy, że stosowanie modułów fotowoltaicznych w naszych warunkach klimatycznych jest nieopłacalne, ponieważ instalacje te mogą pracować wydajnie tylko w okresie letnim. Nic bardziej mylnego!

Jakie warunki pogodowe są idealne dla Twojej instalacji fotowoltaicznej?

Najczęstszym błędem w ocenie potencjalnej sprawności instalacji fotowoltaicznej jest porównywanie modułu fotowoltaicznego wytwarzającego prąd do kolektora słonecznego służącego np. do bezpośredniego podgrzewania ciepłej wody użytkowej. O ile kolektor słoneczny będzie dostarczał najwięcej energii cieplnej w upalny i słoneczny dzień, o tyle w przypadku modułu PV sytuacja nie jest tak oczywista.

Drgania struktury krystalicznej modułu fotowoltaicznego intensyfikują się wraz ze wzrostem temperatury. Utrudnia to przepływ prądu elektrycznego. Dlatego też sprawność wytwarzania energii przez ogniwo fotowoltaiczne spada wraz ze wzrostem jego temperatury. Ze względu na tę zależność, w rzeczywistości instalacja fotowoltaiczna może osiągnąć najwyższe uzyski w chłodny i słoneczny dzień.

Z tego też powodu warto zwrócić uwagę na prawidłowość wykonania konstrukcji montażowej, która powinna zapewnić przerwę wentylacyjną pod instalacją, umożliwiającą przepływ powietrza i tym samym chłodzenie modułów w okresie letnim.

Czy śnieg stanowi zagrożenie dla instalacji fotowoltaicznej?

Ostatnia zima pokazała, że opady śniegu w naszym kraju potrafią być obfite, a pokrywa śnieżna może zalegać przez długie zimowe tygodnie. W kontekście zalegania śniegu na instalacji PV należy jednak martwić się przede wszystkim o to, aby dobrany został odpowiedni system montażowy, a całość została profesjonalnie zaprojektowana i zamontowana. W okresie intensywnego opadu śniegu możliwe jest chwilowe przykrycie instalacji powodujące dodatkowe obciążenie. Tym niemniej należy pamiętać, że większość systemów fotowoltaicznych montowana jest pod kątem 35-45o. Dzięki temu śnieg pod wpływem własnego ciężaru powinien osuwać się z modułów, nie powodując uszkodzenia prawidłowo zamontowanej instalacji.

Z tego samego powodu nie zaleca się samodzielnego odśnieżania systemu PV – to ryzykowne zadanie, które może spowodować mechaniczne uszkodzenie instalacji.

Prąd ze słońca dostępny cały rok

Pomimo potencjalnie wyższej sprawności modułów fotowoltaicznych w okresie zimowym uzyski z takiej instalacji będą oczywiście niższe niż latem ze względu na krótsze oraz bardziej pochmurne dni. Systemy fotowoltaiczne uruchamiają się w takich warunkach, jednak nie są w stanie wyprodukować tyle energii, co latem. Należy pamiętać, że nawet kilkudniowe wyłączenie instalacji fotowoltaicznej spowodowane zalegającym śniegiem nie wyklucza korzystania z wyprodukowanej wcześniej energii. Z pomocą przychodzi tu system rozliczeń energii obowiązujący w naszym kraju.

Jeżeli energia produkowana przez instalację fotowoltaiczną nie jest na bieżąco zużywana w gospodarstwie domowym, to jej nadwyżki są wprowadzane do sieci elektroenergetycznej. W ciągu roku możemy większość z tej energii odzyskać dzięki net-meteringowi – nawet 80% (dla instalacji poniżej 10 kWp) nadwyżek energii wprowadzonych do sieci z instalacji fotowoltaicznej.

Warto również łączyć instalacje fotowoltaiczne z pompami ciepła, jednocześnie redukując koszty energii elektrycznej oraz ogrzewania budynku. Wejdź na stronę www.vaillant.pl i dowiedz się więcej o nowoczesnych technologiach wykorzystujących odnawialne źródła energii.

More Articles for You

Jakie okna do domu wybrać?

Jakie okna do domu wybrać? Aby odpowiedzieć na to pytanie, w pierwszej kolejności warto zapoznać się z rodzajami dostępnych na …

Wszystko, co należy wiedzieć o wymianie okien

Wiele osób zastanawia się, czy okna w ich mieszkaniu powinny zostać już wymienione, czy też można jeszcze trochę poczekać. Istnieje …

W jaki sposób dobrać fotel młodzieżowy do biurka nastolatka?

Dziecko im starsze, tym więcej czasu spędza przy biurku, ucząc się, odrabiając lekcje. Rolą rodzica jest dopasować tak wszystkie elementy …

Jakie meble młodzieżowe są polecane?

Wraz z rozwojem dziecka zmieniają się jego potrzeby, również w kwestii umeblowania pokoju. Na szczęście producenci oferują meble młodzieżowe, które …

Historia Dnia Matki

Każdy naród ma swoje święta. Dotyczą one ważnych wydarzeń historycznych lub obrzędów związanych z religią. Istnieją też święta, które zapisały …

Chodniki na metry – kilka istotnych wzmianek

Obecnie opcja taka jak chodniki na metry, to rzecz jasna standard. Mowa tu konkretnie o tym, że fabryki wytwarzają konkretną …