Jak szukać mieszkania pod inwestycję? Wyjaśniamy krok po kroku

W obliczu nadciągającej recesji coraz więcej osób poszukuje bezpiecznych sposobów inwestycji. Jeżeli myślisz o zyskach w perspektywie długookresowej, dobrym pomysłem może być zakup nieruchomości na wynajem. Wymaga to jednak nie tylko zgromadzenia odpowiednich środków finansowych, ale i znalezienia odpowiedniego mieszkania. Podpowiadamy, w jaki sposób krok po kroku szukać mieszkania pod inwestycję.

Zastanów się, jaka będzie rentowność inwestycji

W Polsce zgodnie z wyliczeniami deweloperów rentowność inwestycji w mieszkania na wynajem wynosi średnio 5,28% rocznie. Niektórzy inwestorzy chwalą się, że nieruchomość przynosi im nawet 10-15% zysku rocznie. Należy jednak pamiętać o tym, że tylko odpowiednia nieruchomość, zakupiona w dobrej lokalizacji po korzystnej cenie przyniesie nam spodziewane zarobki. Jeśli przepłacimy za mieszkanie, inwestycja nie będzie opłacać. Przed zakupem rozważmy, jakie miesięczne dochody możemy realnie osiągnąć, pamiętając o tym, by uwzględnić fakt, że nie przez cały czas będziemy mieć lokatorów, a także koszty koniecznych napraw.  Inwestycja zwróci się najwcześniej dopiero po kilkunastu latach. Koniecznością będzie wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia.

Określ grupę docelową i wybierz korzystną lokalizację

Wybierając mieszkanie nie kierujmy się wyłącznie ceną i własnymi upodobaniami. Zawsze należy pomyśleć o tym, by nieruchomość była przystosowana do potrzeb przyszłych najemców. Z tego powodu zanim zalogujemy się na portal z ogłoszeniami kupna mieszkań, np. na portalu Obido.pl, określmy grupę docelową i pomyślmy o wyborze mieszkania dostosowanego do jej potrzeb. Bardzo często mieszkań na wynajem poszukują studenci – interesuje ich wygodny dojazd do uczelni i osobne pokoje w dużym mieszkaniu ze wspólną kuchnią i łazienką. Nieco inne potrzeby mają rodziny z dziećmi, turyści czy imigranci zarobkowi. Zawsze jednak należy wystrzegać się mieszkań w sąsiedztwie obskurnych lokali socjalnych, źle skomunikowanych z resztą miasta czy na terenach zalewowych. W niektórych przypadkach może się opłacać zakup taniego mieszkania do remontu i samodzielna renowacja.

Sprawdź także:  Panele fotowoltaiczne a śnieg i mróz – rozwiewamy wątpliwości

Zadbaj o kwestie prawne i finansowe

Niezwykle istotną kwestią będzie upewnienie się, że nieruchomość jest wolna od wad prawnych. Z tego powodu zawsze należy dokładnie sprawdzić jej księgi wieczyste. Nieprzyjemne sytuacje szczególnie często spotykają osoby kupujące mieszkanie z rynku wtórnego. Niektóre portale z ogłoszeniami kupna mieszkań weryfikują takie rzeczy, ale powinniśmy przede wszystkim konsultować się ze specjalistami: prawnikami czy rzeczoznawcami. Sam zakup musi odbywać się u notariusza, który weryfikuje dokumenty potrzebne do dokonanie transakcji.

More Articles for You

Oprysk z Jodyny na Pomidory – Przygotowanie i Zastosowanie

Oprysk z jodyny na pomidory to temat, który ostatnio wzbudza sporo zainteresowania wśród ogrodników. Czy jodyna naprawdę może pomóc naszym …

Altany Ogrodowe: rodzaje i materiały z których buduje się altany

Altany ogrodowe to więcej niż tylko konstrukcje w ogrodzie – to przestrzenie, które zmieniają sposób, w jaki żyjemy na zewnątrz. …

Budowa Altany Ogrodowej: 5 Kluczowych Kroków przed Rozpoczęciem

Budowa altany ogrodowej to projekt, który może odmienić Twój ogród. Zastanawiasz się, jak zacząć i na co zwrócić uwagę? Czy …

Lawenda Blue Scent vs Hidcote: Która Lepsza do Ogrodu?

Lawenda Blue Scent czy Hidcote – które wybrać do polskiego ogrodu? To pytanie nurtuje wielu miłośników lawendy. Obie odmiany mają …