Jak wybrać miejsce na montaż instalacji fotowoltaicznej? Czym się kierować?

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną to wydatek sięgający średnio kilkunastu tysięcy złotych, warto więc zadbać o właściwe zaplanowanie tego przedsięwzięcia. Jednym z kluczowych elementów wpływających na funkcjonowanie całego systemu jest z pewnością rozmieszczenie jego komponentów. W jakich miejscach ogniwa fotowoltaiczne będą działały z pełną mocą?

Dlaczego miejsce montażu paneli słonecznych jest tak ważne?

Spis treści

Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie, należy wyjaśnić zasady działania ogniw fotowoltaicznych, z których zbudowane są panele. Składają się one z półprzewodnikowych złączy typu n-p pozwalających w największym uproszczeniu zmienić promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Cały proces jest możliwy w sytuacji, gdy fotony padają na umieszczone w panelach płytki krzemowe (to najczęściej stosowane rozwiązanie, chociaż obecnie wykorzystywane są także inne tworzywa), dlatego aby fotowoltaika działała wydajnie, niezbędne jest światło. Optymalnym miejscem będzie więc przestrzeń z jak najdłuższą ekspozycją słoneczną i bez elementów zacieniających w pobliżu.

Na dachu, elewacji czy na ziemi?

Aby energia odnawialna mogła być w pełni wykorzystana, konieczne jest uwzględnienie warunków panujących w miejscu konkretnej inwestycji. Ponieważ panele słoneczne zajmują niemało przestrzeni, a dodatkowo dla wydajnego działania muszą być ustawione w miejscu odpowiednio nasłonecznionym, najczęściej montuje się je na dachach budynków. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. W przypadku gdy montaż na dachu z różnych powodów nie jest możliwy lub korzystny, panele instaluje się na elewacji bądź na ziemi. Decydujące znaczenie ma tu oczywiście wybór odpowiedniego i dobrze nasłonecznionego miejsca. Inwestycja w instalację fotowoltaiczną to niemały wydatek, dlatego najrozsądniej jest zdać się na sprawdzoną firmę oferującą tego typu rozwiązania, jak SunCurrent. Wybierając fachowców z dużym doświadczeniem zyskujemy gwarancję, że cały system będzie działał wydajnie i niezawodnie.

Jak skierować panele?

Dla uzyskania najlepszej wydajności instalacji panele słoneczne należy skierować w kierunku południowym i pochylić je pod kątem od 30 do 40 stopni. Oczywiście nie zawsze jest taka możliwość, bo wiele zależy od usytuowania budynku na działce oraz jego orientacji względem stron świata, a w przypadku montażu na ziemi – od miejsca, w którym panele mają zostać zainstalowane. Dobre efekty uzyskamy również przy skierowaniu paneli w kierunku południowo-wschodnim albo południowo-zachodnim i pochyleniu od 22 do 55 stopni. Przy takim montażu uzysk energii szacowany jest na poziomie 90-95% maksymalnego. Decydując się na skierowanie paneli w kierunku wschodnim lub zachodnim trzeba liczyć się z faktem, że otrzymamy ok. 80-90% energii, jaka jest możliwa do uzyskania w warunkach optymalnych. Pod uwagę warto też wziąć czas największego zapotrzebowania na energię elektryczną w ciągu dnia. Jeśli przypada ono na godziny poranne, korzystnie będzie skierować panele słoneczne w kierunku południowo-wschodnim, zaś jeśli na wieczór – rozsądniej jest zwrócić panele w kierunku południowo-zachodnim.

More Articles for You

Podłogi drewniane – zalety i wady drewnianych rozwiązań podłogowych

Podłogi drewniane od dawna zachwycają swoim niepowtarzalnym urokiem i trwałością. Podłogi, takie jak parkiety i deski podłogowe, od wieków są …

Lampy stojące do salonu. Dlaczego są dobrym wyborem?

Oświetlenie salonu to niezwykle ważny aspekt. Nie tylko przekłada się na funkcjonalność pomieszczenia, ale pełni także funkcję dekoracyjną. Dobrze wybrane …

Brama garażowa rolowana: Wygodne rozwiązanie produkowane przez RoletyAlu

Chciałbym podzielić się z Wami moją wiedzą na temat bram garażowych rolowanych, które są coraz popularniejszym wyborem wśród właścicieli domów. …

Jak wybrać gwintownik ręczny do różnych rodzajów materiałów?

Wybór gwintownika ręcznego jest kluczowy dla efektywnego i precyzyjnego wykonywania prac związanych z gwintowaniem. Szeroki wybór tego rodzaju narzędzi dostępnych …

Kierunek otwierania drzwi wejściowych — drzwi zewnętrzne otwierane do środka czy na zewnątrz?

Kierunek otwierania drzwi wejściowych, czyli czy powinny być skierowane do środka, czy na zewnątrz, to kwestia, która może wpływać na …

Kompleksowy przewodnik po listwach przypodłogowych: od wyboru do montażu

Wybór odpowiednich listw przypodłogowych jest kluczowy dla estetyki i funkcjonalności każdego pomieszczenia. Listwy pełnią zarówno funkcje dekoracyjne, jak i praktyczne, …