Najważniejsze zasady montażu instalacji kanalizacyjnej

Właściwy projekt instalacji kanalizacyjnej ma kluczowe znaczenie dla jej bezawaryjnego funkcjonowania. Zasady jej planowania i montażu mogą się nieco różnić w zależności od materiałów, które wybierze się do przygotowania systemu kanalizacyjnego. Do najchętniej wybieranych komponentów należą rury z PVC (polichlorku winylu) i PP (polipropylenu). Jak właściwie zaprojektować taką kanalizację?

Naczelna zasada – wykorzystanie grawitacji

Systemy kanalizacyjne domów jednorodzinnych wykorzystują najczęściej siłę grawitacji. Ścieki powinny przemieszczać się do odpływów pod wpływem własnego ciężaru. Stąd rury kanalizacyjne w odcinkach poziomych układa się w taki sposób, by otrzymać odpowiedni spadek (zwykle od 2 do 5 cm na każdym metrze). Tylko dzięki temu nieczystości będą mogły dostać się do ogólnego systemu kanalizacji albo przydomowej oczyszczalni ścieków.

Zadbaj o przepustowość

Dobrze zaprojektowana kanalizacja zakłady zastosowanie jak najmniej elementów łączących poszczególne odcinki. Rury kanalizacyjne powinny być jak najdłuższe, a ich średnica dostosowana do armatury oraz do przewidywanego rodzaju i ilości odprowadzanych zanieczyszczeń. Oprócz szczegółowych zasad doboru średnicy rur do poszczególnych urządzeń (toalety, umywalki, wanny itd.) należy pamiętać o zwiększaniu średnicy rur kanalizacyjnych wraz z podłączaniem do nich kolejnych urządzeń sanitarnych.  

Połączenia

Do łączenia poszczególnych rur w systemie kanalizacyjnym należy stosować odpowiednio dobrane i właściwie uszczelnione złączki. Im łagodniejszy kąt danego kolanka, tym lepiej. Niezalecane jest stosowanie kształtek o kącie prostym – w sytuacji powstania zatoru, trudno będzie udrożnić tak zaprojektowaną kanalizację. Lepiej użyć dwóch złączek o łagodniejszym zakrzywieniu (np. 45°)  Pewnym ułatwieniem w montażu może być także zastosowanie rur elastycznych (harmonijkowych). Należy jednak korzystać z nich rozsądnie, ponieważ ich struktura może sprzyjać powstawaniu zatorów. Trzeba również pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu studzienek kanalizacyjnych, które pozwolą na przeprowadzenie okresowych przeglądów i podjęcie czynności naprawczych.

Wentylacja

Aby kanalizacja dobrze spełniała swoje zadanie, musi być odpowiednio wentylowana. Przy urządzeniach sanitarnych montuje się syfony, które chronią mieszkańców przed wydostawaniem się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji. To jednak nie wystarczy, by kanalizacja funkcjonowała prawidłowo. Swobodny przepływ ścieków będzie możliwy wtedy, gdy rury kanalizacyjne będą miały dostęp do powietrza. Każdy pion kanalizacyjny powinien być zakończony rurą wentylacyjną i wywiewką. Pozwoli to na zachowanie odpowiedniego ciśnienia w instalacji podczas przepływu ścieków. Często stosuje się również odpowiednią wentylację przy podejściach do pionów czy do armatury łazienkowej.

Zastosowanie odpowiednich komponentów

Kluczowe znaczenie dla właściwego funkcjonowania systemu ma wybór odpowiednich materiałów. Warto kupować całe systemy kanalizacyjne od jednego producenta. Mamy wtedy pewność, że będą one odpowiednio spasowane, a jakość połączeń zapewni maksymalną szczelność systemu. Jeśli szukasz rur kanalizacyjnych z PP i PVC, zajrzyj koniecznie na https://zamowienia.rury.pl/. Znajdziesz tam wszystko, czego potrzebujesz do wykonania funkcjonalnego systemu kanalizacyjnego.

More Articles for You

Oprysk z Jodyny na Pomidory – Przygotowanie i Zastosowanie

Oprysk z jodyny na pomidory to temat, który ostatnio wzbudza sporo zainteresowania wśród ogrodników. Czy jodyna naprawdę może pomóc naszym …

Altany Ogrodowe: rodzaje i materiały z których buduje się altany

Altany ogrodowe to więcej niż tylko konstrukcje w ogrodzie – to przestrzenie, które zmieniają sposób, w jaki żyjemy na zewnątrz. …

Budowa Altany Ogrodowej: 5 Kluczowych Kroków przed Rozpoczęciem

Budowa altany ogrodowej to projekt, który może odmienić Twój ogród. Zastanawiasz się, jak zacząć i na co zwrócić uwagę? Czy …

Lawenda Blue Scent vs Hidcote: Która Lepsza do Ogrodu?

Lawenda Blue Scent czy Hidcote – które wybrać do polskiego ogrodu? To pytanie nurtuje wielu miłośników lawendy. Obie odmiany mają …