Żaluzje drewniane czy aluminiowe? Najważniejsze podobieństwa i różnice

Żaluzje, niezależnie od tego, czy mówimy o modelach drewnianych, czy aluminiowych, są w ostatnich czasach bardzo popularne. Ich design, skuteczność w walce z nagrzewaniem się pomieszczeń i to, jakie spektakularne efekty wizualne dają, pokochali zarówno profesjonalni, jak i amatorscy dekoratorzy wnętrz. Dzięki wielu rodzajom tych osłon okiennych mogą one zdobić nasze okna w niemal każdym pomieszczeniu. Jak więc wybrać mądrze?

Kiedy warto wybrać żaluzje drewniane?

Obok tych osłon okiennych nie da się przejść obojętnie — wysokiej jakości modele sprawiają, że wnętrze nabiera luksusowego i ponadczasowego szyku. Z pewnością ma na to wpływ materiał wykorzystany do produkcji. Żaluzje drewniane, jak sama nazwa wskazuje, wykonane są zazwyczaj z mieszanki drewna bukowego i dębowego. Jednak to nie wszystko, bo kluczową rolę gra oczywiście ich sama forma, która łączy w sobie estetykę i funkcjonalność na najwyższym poziomie.

Żaluzje drewniane występują zazwyczaj w dwóch rozmiarach: 25 mm i 50 mm. Chodzi tutaj oczywiście o rozmiar lamelek, które są znakiem charakterystycznym tych osłon okiennych — umożliwiają bowiem płynną regulację wpadającego do wnętrza światła. Zmieniając kąt nachylenia listewek, możesz jednocześnie zadbać o swój komfort termiczny, jak i prywatność wszystkich domowników. Jeśli jednak potrzebujesz dużo światła dziennego, wystarczy całkowicie podnieść je do góry. Dzięki tej praktyczności sprawdzą się one w sypialniach, salonach i miejscach pracy.

Żaluzje drewniane czy aluminiowe Najważniejsze podobieństwa i różnice
Źródło: Materiały własne Domondo.pl

Żaluzje drewniane są wyjątkowo uniwersalnym wyborem i sprawdzą się w niemal każdym stylu aranżacyjnym. W niektórych wnętrzach są wręcz obowiązkowe — na przykład skandynawskich, klasycznych czy rustykalnych, gdzie drewno pasuje jak ulał. Dzięki różnym rozmiarom i kilku sposobom montażu można je zamontować zarówno w mniejszych, jak i naprawdę dużych oknach — to z pewnością sprawdzi się na przykład w loftach. Do większych przestrzeni polecane są oczywiście te w wersji 50 mm. Jednak ze względu na naturalny materiał wyginający lub blednący pod wpływem wilgoci czy wysokich temperatur nie są one polecane do łazienek, czy kuchni.

Sprawdź także:  Pomysły na wykorzystanie tiulu dekoracyjnego

Kiedy warto wybrać żaluzje aluminiowe?

Naszemu pokoleniu żaluzje aluminiowe mogą kiepsko się kojarzyć. Wszystko przez tragiczne dla nich czasy przypadające na lata 90. ubiegłego wieku. Wówczas te osłony okienne montowane były w niemal każdym domu. Niestety ich jakość pozostawiała wiele do życzenia i wielu osobom niesmak pozostał do dziś. Współczesne modele nie mają z poprzednikami właściwie nic wspólnego. Producenci przemyśleli sprawę i zamiast cienkich lamelek wybierają te grubsze, które nie wyginają się pod wpływem własnego ciężaru i to robi ogromną różnicę!

Ogromnym plusem żaluzji aluminiowych jest ich bardzo szeroka kolorystyka. Większość modeli występuje w niemal każdym kolorze z palety RAL. Oznacza to, że można je dokładnie dopasować do barw panujących w naszym domu czy mieszkaniu. Dodatkowo występują w aż trzech rozmiarach lamelek: 16 mm, 25 mm i 50 mm. Wokół tych osłon okiennych narósł mit, że pasują wyłącznie do nowoczesnych wnętrz. To jednak nieprawda — same w sobie nie wykazują konkretnego stylu, więc dzięki odpowiedniemu dobraniu ich do danego miejsca możemy z powodzeniem wkomponować je w aranżacje minimalistyczne, rustykalne i klasyczne.

Żaluzje aluminiowe często polecane są do bardzo nasłonecznionych miejsc. Wszystko dlatego, że świetnie odbijają promienie słoneczne, a dobrze zabezpieczone wysokiej jakości lakierem nie blakną pod ich wpływem. Jednocześnie dają pełną swobodę regulowania dostępu do światła. Świetnie sprawdzą się także w miejscach, gdzie panuje wilgoć czy zmienne temperatury, gdyż są odporne na wyginanie czy korozję.

Żaluzje drewniane a żaluzje aluminiowe

Zastanawiasz się, czy wybrać żaluzje drewniane, czy aluminiowe? Najważniejszym kryterium jest oczywiście miejsce, w którym chcesz je zamontować. Tutaj warto wziąć pod uwagę dwie kwestie: warunki w nich panujące i to, w jakim stylu są urządzone. Jak wcześniej wspomnieliśmy lepiej nie decydować się na montaż modeli drewnianych w łazience czy kuchni, gdyż są one bardziej podatne na wyginanie czy blaknięcie, niż te z aluminium. Te aluminiowe są z kolei bardziej odporne na zabrudzenia, lżejsze i bardziej kompaktowe — zmieszczą się tam, gdzie dla drewnianych będzie za mało przestrzeni. Specjaliści twierdzą, że tym samym mniej obciążają mechanizm sterujący, a co za tym idzie, mają dłuższą żywotność.

Sprawdź także:  Sprzedajemy używane wyposażenie domu - dlaczego warto i jak to zrobić?

Kiedy warto postawić na rolety bambusowe?

Alternatywą dla żaluzji drewnianych i aluminiowych są modele bambusowe. Na pierwszy rzut oka nie różnią się one niczym od tych z drewna. Różnice są jednak dość istotne:

Drewniane lamelki są znacznie grubsze niż te bambusowe. Wpływa to nie tylko na łatwość obsługi, lecz także na wagę osłon okiennych — bambusowe potrafią ważyć nawet dwa razy mniej, niż drewniane.

Drewno bukowe czy dębowe ma znacznie gęstszą strukturę od bambusa. Przekłada się to na właściwości izolacyjne i przepuszczanie promieni słonecznych, a co za tym idzie, również ciepła.

Drewno bambusowe jest bardziej odporne na działanie wilgoci czy wysokie temperatury.

Drewno bambusowe ma bardziej chropowatą powierzchnię, przez co trudniej się je czyści.

Kiedy warto postawić na rolety bambusowe? Te osłony okienne będą świetnym wyborem, kiedy chcemy wprowadzić do wnętrz nieco bardziej orientalny klimat, kiedy podobają nam się modele drewniane w kuchni, ale zależy nam na inwestycji na lata, lub wtedy, gdy nasz budżet jest ograniczony — osłony bambusowe są znacznie tańsze, niż te z drewna.

Podsumowanie

Wybór osłon okiennych, szczególnie jeśli chodzi o żaluzje, musi być bardzo dobrze przemyślany nie tylko pod względem estetycznym, lecz także praktycznym. Są one bowiem bardziej wymagające od rolet na przykład w kwestii utrzymania w czystości. Dzięki wielu modelom i materiałom możemy jednak z łatwością znaleźć model dla siebie i cieszyć się nim przez wiele lat.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety zewnętrzne, wewnętrzne i inne osłony okienne.

More Articles for You

Oprysk z Jodyny na Pomidory – Przygotowanie i Zastosowanie

Oprysk z jodyny na pomidory to temat, który ostatnio wzbudza sporo zainteresowania wśród ogrodników. Czy jodyna naprawdę może pomóc naszym …

Altany Ogrodowe: rodzaje i materiały z których buduje się altany

Altany ogrodowe to więcej niż tylko konstrukcje w ogrodzie – to przestrzenie, które zmieniają sposób, w jaki żyjemy na zewnątrz. …

Budowa Altany Ogrodowej: 5 Kluczowych Kroków przed Rozpoczęciem

Budowa altany ogrodowej to projekt, który może odmienić Twój ogród. Zastanawiasz się, jak zacząć i na co zwrócić uwagę? Czy …

Lawenda Blue Scent vs Hidcote: Która Lepsza do Ogrodu?

Lawenda Blue Scent czy Hidcote – które wybrać do polskiego ogrodu? To pytanie nurtuje wielu miłośników lawendy. Obie odmiany mają …